ALUO uho: Mohammad Saba’aneh | Svobodna Palestina
25.04.2025
Ob obletnici nakbe Vodnikova domačija, Gibanje za pravice Palestincev in Zavod Pekarna Magdalenske mreže drugo leto zapored skupaj s partnerji pripravljajo serijo dogodkov, s katerimi v središče postavljamo glasove Palestine, sodeluje tudi UL ALUO.
V sredo, 14. maja 2025, vas vabimo na dvanajsti dogodek 11. sezone ALUO uho, predavanje Mohammada Saba’aneha, palestinskega ilustratorja in predavatelja na univerzi Arab American v Ramali, z naslovom Umetnost kot orodje moči. Dobimo se ob 11.00, na UL ALUO, Erjavčeva 23, v veliki predavalnici.
Predavatelj bo predstavil svoje delo in spregovoril o izrazni in diskurzivni moči vizualne umetnosti, ki je lahko uporabljena kot sredstvo tako upora kot zatiranja.
Mohammad Sabaaneh je nagrajeni palestinski ilustrator in komentator. Leta 2024 je prejel prestižno švedsko nagrado EWK Award. Njegove politične ilustracije so izšle v zbirki 𝘉𝘭𝘢𝘤𝘬 𝘢𝘯𝘥 𝘞𝘩𝘪𝘵𝘦: 𝘗𝘰𝘭𝘪𝘵𝘪𝘤𝘢𝘭 𝘊𝘢𝘳𝘵𝘰𝘰𝘯𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘗𝘢𝘭𝘦𝘴𝘵𝘪𝘯𝘦; leta 2022 je prejel palestinsko knjižno nagrado za grafični roman o svoji izkušnji v izraelskem zaporu, 𝘗𝘰𝘸𝘦𝘳 𝘉𝘰𝘳𝘯 𝘰𝘧 𝘋𝘳𝘦𝘢𝘮𝘴: 𝘔𝘺 𝘚𝘵𝘰𝘳𝘺 𝘪𝘴 𝘗𝘢𝘭𝘦𝘴𝘵𝘪𝘯𝘦. Predavatelj na Arabsko-ameriški univerzi v Ramali na nezakonito okupiranem Zahodnem bregu v Palestini je lani svoje ilustrirane komentarje o genocidu v Gazi izdal v knjigi 30 𝘚𝘦𝘤𝘰𝘯𝘥𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘎𝘢𝘻𝘢: 𝘋𝘪𝘢𝘳𝘺 𝘰𝘧 𝘎𝘦𝘯𝘰𝘤𝘪𝘥𝘦.ž
“Umetnost deluje kot diskurz za zatirane v času zatiranja ali okupacije in se pogosto uporablja za demoniziranje okupiranih ljudstev. Zame je umetnost oblika izražanja, ki potrjuje palestinsko človeškost. Naše zgodbe, ki jih skuša okupacija utišati, bodo prevladale čez zgodbo in vizualno pripovedovanje, ki sporoča človečnost ljudstev, ki se soočajo z brutalnostjo okupacije.” – Mohammad Sabaaneh

Vabimo vas tudi na novinarsko konferenco v torek, 6. 5., ob 11.00, na kateri bodo organizatorji skupaj s partnerji razgrnili program. Predstavnici Gibanja za pravice Palestincev, Nadi Pretnar, novinarki in članici programskega odbora, Kristini Božič, predstavnicama Vodnikove domačije, Gaji Naji Rojec in Tini Popovič, in predstavnici Pekarne Magdalenske mreže, Urški Breznik, se bodo pridružili Tinkara V. Kastelic za Mladi PEN, Igor Prassel za Slovensko kinoteko in Maša Špiler za Društvo novinarjev Slovenije. Predstavljene bodo tudi pisne izjave drugih sodelujočih partnerjev.
Za svobodno Palestino – upor kulturnemu izbrisu
Kristina Božič
Kaj govoriti, ko vsi molčijo tako, da govorijo – o vsem, le o genocidu ne. O vsem, le o vpletenosti Evrope v izraelski apartheid ne. O vsem, le o koristnosti izraelskih znanj, kako nadzirati in si podrejati ljudi, ne. O vsem, le o desetletjih pobijanja, kraje zemlje in teroriziranja ne. O vsem, le o bogastvu palestinske kulture ne. O vsem, le o dostojanstvu ljudi pod vojaško okupacijo, ki si skozi generacije podajajo sanje, ne.
Posebna poročevalka Združenih narodov za okupirana palestinska ozemlja Francesca Albanese pravi, da je izraelski genocid v Gazi ne preseneča – gre za logično nadaljevanje desetletij etničnega čiščenja, zatiranja in kršitev temeljnih pravic Palestink in Palestincev, ki je vseskozi ostajalo nekaznovano, obenem pa omogočalo naraščajočo trgovanje Izraela z vojaškimi tehnologijami nadzora. To, česar si mednarodna pravnica ni znala predstavljati, je sedanji ne-odziv sveta in mednarodne skupnosti. To, da centri moči dopuščajo, da Izrael stopnjuje svoje genocidno uničevanje palestinskega ljudstva.
A glas Palestink in Palestincev je med ljudmi sveta vse bolj jasen in razumljiv. Njihovi razmisleki odstirajo meglo udobja individualiziranega potrošništva, ki prikriva brutalnost sodobnega kapitalizma, kjer se (ponovno) vse bolj objestno trguje z življenji.
Letošnji gostje Svobodne Palestine, niza dogodkov ob obletnici nakbe, bodo govorili o knjigah, ki delujejo kot vrata tudi ob najvišjih in najdebelejših zidovih. O življenju, ki preživi v zaporu. O zgodbah, bogastvu in preživetju, ki jih hrani zemlja. Mahmoud Muna, lastnik in knjigarnar Educational Bookshop; Mohammad Sabaaneh, ilustrator in avtor grafičnega romana Power Born of Dreams; Fareed Tamaalah, novinar in kmetovalec iz vasi Qira, o kateri je napisal knjigo. Njihovo delo in njihova življenja so dokaz, da je edino, kar preostane, ko odločevalci nočejo videti niti prisluhniti, vztrajnost. Ali kot pravijo Palestinke in Palestinci: sumud. Vselej.